Jeszcze kilka lat temu esencja była u nas czymś mało znanym. Jej popularność nadeszła wraz z boomem na 10 kroków koreańskiej pielęgnacji. Teraz na rynku mamy ogromny wybór produktów tego typu – i bardzo dobrze, bo esencja może wspaniale uzupełniać pielęgnację. Dlaczego warto po nią sięgnąć i jak ją stosować?

Esencja – lekka formuła, bogata w składniki aktywne

Esencja to kosmetyk o lekkiej, zwykle wodno-żelowej konsystencji, bogaty w składniki aktywne, które mają za zadanie silnie nawilżyć skórę. Dzięki swojej formie dociera do głębszych warstw naskórka, penetrując go i dostarczając ekstra dawki nawilżenia.

Esencja to zupełnie odrębny kosmetyk, który nie ma nam zastąpić innego, na przykład toniku lub serum, choć obecnie pojawiają się kosmetyki „all In one” – takie można znaleźć na przykład w ofercie koreańskiej marki dr Ceuracle.

Może być spotykana także pod nazwą toner lub lotion. W rutynie pielęgnacyjnej esencja zajmuje miejsce między tonikiem a kremem lub serum.

Jak aplikować esencję?

Aplikacja esencji powinna następować przed zastosowaniem kremu i serum. Dlaczego? Według zasady ‘layeringu’, zaczerpniętej od Koreanek, nakładamy produkty od tego o najlżejszej konsystencji, dążąc do tych o bardziej treściwej.

Po oczyszczeniu twarzy i użyciu toniku, wklepujemy esencję dłońmi (wacik niepotrzebnie wchłonie to, co najcenniejsze!). Następnie zanim całkowicie zdąży się wchłonąć, aplikujemy krem bądź serum, które domkną pielęgnację. Skóra wilgotna od esencji, jeszcze lepiej „wypija” substancje odżywcze dostarczane jej w kolejnych krokach.

Częstotliwość stosowania esencji zalecamy dostosować do indywidualnych potrzeb skóry.              

Komu polecamy stosowanie esencji?

Esencję można wprowadzić do pielęgnacji niezależnie od posiadanego typu cery. Rynek kosmetyków oferuje teraz produkty tego typu, odpowiadające na konkretne problemy skórne, jak zaczerwienienia czy nadprodukcja sebum. Jednak najwięcej pożytku esencja może przynieść skórze  odwodnionej. Poleca się jej stosowanie osobom, które dużo czasu spędzają w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych. Esencja jest jak nawilżający, kojący kompres, a przy tym podkręca moc działania kolejnych produktów.

Na czym bazują esencje?

Skoro są to tak lekkie, a jednak bogate kosmetyki, to co w nich właściwie jest?

To oczywiście zależy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty tego typu, zarówno wodne, wodno-żelowe jak i z zawartością olejów. W esencjach marek wywodzących się z Korei, częstym składnikiem jest filtrat ze sfermentowanych drożdży, który ma bardzo szerokie spektrum działania. Innym składnikiem jest na przykład sfermentowana czarna herbata (kombucha).

Częstym składnikiem esencji jest niacynamid, który zapobiega utracie wody i zwiększa elastyczność skóry, sok z aloesu, kwas hialuronowy czy łagodząca podrażnienia prowitamina B5 (D-panthenol).

Jakie efekty daje regularne stosowanie esencji?

Stosując esencję regularnie, możemy spodziewać się skóry lepiej nawilżonej, ukojonej, pełnej blasku. Warto zainwestować w dobrej jakości produkt tego typu i dać się rozkochać koreańskiemu stylowi pielęgnacji.

Autor: Magda Feminine